Titračná schopnosť mlieka ( Vlastnosti mlieka)
Titračná kyslosť – celková kyslosť mlieka – sú to ml alkalického roztoku o určitej koncentrácii, ktoré sa spotrebujú na neutralizáciu kyslých zložiek mlieka – podľa použitého alkalického roztoku a jeho koncentrácie vyjadrujeme TK v rôznych jednotkách:
- 0SH – definujeme ako ml roztoku NaOH o c = 0,25 mol/l, ktoré spotrebujeme na neutralizáciu 100 ml mlieka na indikátor fenolftaleín.
- 0T – Törnera – roztok NaOH 0,1 mol/l (1 0SH = 2,5 0T)
- 0D – Dornika – roztok NaOH 0,11 mol/l (1 0SH = 2,25 0D)
- % kyseliny mliečnej (gramy kyseliny mliečnej) – netitruje sa, ale váži sa množstvo kyseliny po jej oddestilovaní zo vzorky.
Titračná kyslosť mlieka závisí od:
a) Primárnych zložiek – ovplyvňujú TK zo 4/5. Patria tu predovšetkým kazeín, srvátkové bielkoviny, hydrogénfosforečňany, organické kyseliny (citrónová, mliečna, octová), CO2
b) Sekundárnych zložiek – sú to látky, ktoré vznikajú rozkladom hlavných zložiek mlieka: laktóza → kyselina mliečna, bielkoviny → AMK, tuk → VMK + glycerol
Ak je TK < 6.2 0SH – syndróm zníženej kyslosti
- Zmenené senzorické vlastnosti – zatuchnutá až hnilobná vôňa a tiež horká chuť
- Vôbec alebo veľmi slabo sa zráža syridlom
- Problematické je aj sladké zrážanie kazeínu
- Nastáva vtedy, keď sa zníži podiel kyslých zložiek mlieka:
a) Prídavok mlieka od mastitídnych kráv (↓CN)
b) Prídavok mlieka od starodojných kráv (↓CN)
c) Falšovanie mlieka vodou
d) Rezíduá alkalických alebo neutrálny čistiacich prostriedkov zámerne alebo nezámerne pridané
e) Záhrev mlieka (vypudzovanie CO2 + čiastočne aj prchavé kyseliny – napr. octová, menia sa hydrogénfosforečňany na fosforečňany)
f) Nevhodná výživa – napr. V krmive ↓E, ↓SNL → ↓B a ↓TK (môžu nastať aj metabolické ochorenia)
Ak je TK > 7,8 0SH
- Pri tepelnom ošetrení mlieka v mliekarňach sa takéto mlieko napaľuje na dosky pastéra (znižuje sa účinnosť pasterizácie) => preto sa takéto mlieko na družstvách nepreberá.
- V príliš kyslom mlieku sa ťažko rozbieha činnosť mliekarenských kultúr (môže následne prevládnuť nežiaduca mikroflóra)
TK sa zvyšuje v dôsledku:
- Fermentácie laktózy – ak je mlieko MO nevhodné, ak nebolo dostatočne chladené – rozvoj MO
- Primiešaním mledziva (↑ bielkovín)
- Pri lipolýze mliečneho tuku
- Nevhodnej výživy
Ak má mlieko TK:
- 9 0SH – mierne kyslá chuť – je nabrzlé – zahriatím sa ešte nezrazí
- 11 - 12 0SH – mlieko sa zráža záhrevom
- Nad 25 0SH – mlieko sa zráža pri izbovej teplote
Metódy stanovenia TK:
- Titračná – rozhodčia metóda – princíp zodpovedá definícii 0SH
- Pomocou indikátorových papierikov – túto metódu používajú len šoféri pri preberaní mlieka. TK sa musí zistiť skôr ako sa začne prečerpávať do cisterny.
Aktívna kyslosť – pH – skutočná kyslosť, záporný dekadický logaritmus koncentrácie H+ iónov. Kyslé mlieko má mierne kyslý charakter – pH 6,5 – 6,7. Zisťuje sa pomocou pH metrov. Mlieko by malo byť vytemperované na 20 0C a pH meter by mal byť nakalibrovaný (2 tlmivé roztoky – v alkalickej a kyslej oblasti). V praxi sa sleduje zriedkavo. Zmeny kyslosti sa v hodnotách pH prejavujú až odstupom času zatiaľ čo TK sa prejavuje hneď. To sa deje v dôsledku toho, že mlieko obsahuje pufre, ktoré tlmia pôsobenie H+ iónov. Patria tu bielkoviny, citráty, fosfáty.., ktoré sú schopné do určitej miery zvyšovať resp. znižovať koncentráciu H+ iónov a pôsobia tak tlmivo. Medzi TK a pH neexistuje žiaden prepočítavací vzťah. Platí však závislosť: ↑TK potom ↓pH. Kyslosť sa v hodnotách pH stanovuje iba pri jogurtoch s ochucujúcou zložkou a pri výrobe syrov (v procese vyzrážania a zrenia syrov).
Pufrovacia schopnosť - Mlieko svojim zložením (soli silných zásad a slabých kyselín ako aj značnému obsahu bielkovín s amfoternými vlastnosťami) sa chová ako komplexný pufer. To znamená» že pridaná kyselina alebo zásada tvorí so spomenutými zložkami mlieka soli, a aktívna kyslosť sa nemení. Výraznejšie sa mení až po neutralizácii všetkých kyslých alebo zásaditých zložiek. Vzhľadom na svoje zloženie má mlieko dvakrát vyššiu pufrovaciu schopnosť voči kyselinám ako zásadám. Vyjadruje sa pufrovacím indexom, pufrovacou kapacitou alebo celkovou pufrovacou schopnosťou. Pufrovacia kapacita mlieka (pH + resp. -1) na rampe mliekarne v Nitre na kyslú stranu dosiahla hodnotu 1,767 a na alkalickú 1,225. Celková pufrovacia schopnosť bola pre pH 6,51 až pH 4,7.