(Mikrobiológia mlieka) Vzťahy MO v mlieku
Vzťahy MO v mlieku:
Vzťahy medzi mikroorgamznani v mlieku môžu byť symbiotické, metabiotické, antagonistické a parazitické.
- Pri symbióze ide o vzájomné súžitie rozličných druhov mikroorganizmov. Také sa vyskytuje napr. v Jogurte, kde streptokoky stimulujú znižovaním redox-potenciálu laktobacily a tieto proteolýzou uvoľňujú zase aminokyseliny. Symbiotické vzťahy sú medzi mikroorganizmami v kefíre (kvasinky a laktokoky).
Chcete sa naučiť investovať ? Túžite spoznať umenie burzových špekulácií z Wall Street a obchodovať na burze zo ziskom ?! Zaujímate sa o svetové finančné trhy ? Ak áno, všetko potrebné k úspešnému online obchodovaniu nájdete na stránke: www.Forex-system.sk
- Metabióza je taký vzťah, kedy jeden druh vytvára podmienky pre rozvoj následného druhu. Medzi klasický príklad tu patrí tzv. zmena fáz pri dlhodobej úschove mlieka po nadojení pri izbovej teplote.
- Príkladom antibiózy, antagonizmu, teda vzťahu kedy jeden druh potlačuje alebo usmrcuje iné druhy, ja vzťah laktobacilov a kolifornných baktérií vytvorením kyseliny mliečnej. Hojne sa však v mliekarstve vyskytuje produkcia antibiotík. Tak niektoré kmene laktokokov produkujú diplokokcín, iné nizín, ktorý brzdí rozvoj baktérií maslového kvasenia a ktorý sa využíva pri výrobe tvrdých aj tavených syrov. Baktérie propiónového kvasenia inhibujú plesne z rodu Penicillium aj senného bacila (B.subtilis). Tento vytvára zase antibiotikum subtilín, ktorý potláča laktokoky.
- Parazitizmus je vzťahom, kedy jeden druh využíva materiál bunky iného druhu a tým ho oslabuje alebo usmrcuje (bakteriofágy v zákysoch).
Poznanie vzťahov medzi jednotlivými druhmi mikroorganizmov má veľký praktický význam (výber kmeňov do čistých kultúr, menenie životných podmienok a iné)
.
Čisté mliekarenské kultúry: Čisté mliekárske kultúry sú zámerne vybrané jeden alebo viacej kmeňov, rodov, druhov mikroorganizmov rozmnožených na odpovedajúcom substráte, ktoré svojou činnosťou majú zabezpečiť vo vyrábaných mliečnych výrobkoch požadovaný priebeh biochemických a chemickofyzikálnych procesov.
Hlavná funkcia ich činnosti spočíva v kysnutí (tvorbe kyseliny mliečnej), proteolýze, lipolýze, v tvorbe aromatických látok a inhibícií nežiaducej a patogénnej mikroflóry.
ČMK môžu byť tekuté, sušené a mrazené. Pestujú a pripravujú ich pre mliekarenské závody špeciálne laboratória. V SR ich ponúkajú Výskumný ústav mliekarenský v Žiline.
Sortiment ČMK je bohatý. Z bakteriálnych kultúr sú to predovšetkým smotanová kultúra, acidofilná, jogurtová, kefírová, ementálska, kultúra pre holandské syry, čedarová, propiónová. Z plesňových najmä rokfortská kultúra, camembertská a z mazových kultúr najmä Brevibacterium linens, atď.
Veľmi dôležitá je príprava materského a prevádzkového zákysu. Robí sa spravidla v propagačnej stanici, v sklenených bankách (materský) a zákysníkoch (prevádzkový zákys). Podstata spočíva v prísnom výbere surového kravského mlieka, jeho pasterizácii alebo sterilizácii, ochladení a zaočkovaní ČMK. Potom sa premieša a kultivuje v termostate. Po dosiahnutí požadovanej kyslosti sa ochladí a dá do chladničky. Z materského zákysu sa podobným spôsobom pripravujú prevádzkové zákysy ČMK po doručení sa má pri príprave materského zákysu 2 - 3 x preočkovať, aby sa obnovila jej aktivita.