Beztuková sušina v mlieku ( Zloženie mlieka)
Sušina s odobratým mliečnym tukom
- Normovaná hodnota:
- Faktory ovplyvňujúce BTS:
a) Laktačné štádium – mledzivo má 2 – 2,5 * väčší obsah BTS v porovnaní s mliekom
b) Zdravotný stav – sekrečné poruchy (zníženie BTS), mastitída (zníženie BTS resp. sa nemusí meniť)
c) Výživa – nedostatok energie, prebytok stráviteľných dusíkatých látok, nedostatok sušiny – zníženie BTS – najväčšie problémy sú v apríly, júl – august.
d) Falšovanie – prídavok vody (BTS klesá), odobratie tuku (BTS sa nemení resp. sa zvyšuje), dvojité falšovanie (BTS sa nemení resp. môže klesať).
Chcete sa naučiť investovať ? Túžite spoznať umenie burzových špekulácií z Wall Street a obchodovať na burze zo ziskom ?! Zaujímate sa o svetové finančné trhy ? Ak áno, všetko potrebné k úspešnému online obchodovaniu nájdete na stránke: www.Forex-system.sk
|
KRAVSKÉ |
OVČIE |
KOZIE |
Obsah |
3 – 5 % |
3,5 – 12 % |
3 – 4,5 % |
Požiadavky normy |
Minimum 3,3 % |
Minimum 5,5 % |
Minimum 3,0 % |
Zloženie mliečneho tuku: Lipidy = estery MK a alkoholu
- Homolipidy – estery MK a alkoholu (TAG, DAG, MAG) – základ mliečneho tuku (97 – 99 %)
- Heterolipidy – obsahujú ďalšie viazané zlúčeniny. Napr. N, P, S, cukry. Tvoria 1 – 3 % mliečneho tuku.
Acylglyceroly mliečneho tuku:
200 rôznych MK ==> 216 000 TAG
- Ich obsah závisí od spôsobu kŕmenia dojníc (pri dostatku vlákniny v kŕmnej dávke v mliečnom tuku prevláda skupina nízko uhlikatých MK C4 – C10). Celulóza sa rozkladá na kyselinu β – hydroximaslovú a kyselinu octovú. Krvou sa dostáva do mliečnej žľazy, kde slúži ako prekurzor syntézy C4 – C10 MK.
- Ovplyvňujú fyzikálne a chemické vlastnosti M.T.
- V letnom období sa nachádza v M.T vyššie zastúpenie nenasýtených M.K ==> dobre roztierateľné maslá
- V zimných mesiacoch masla drobivé
Delenie podľa obsahu:
- Majoritné – viac ako 1 %, 14 MK: palmitová, myristová, maslová, olejová, kaprónová, kaprylová, kaprinová, steárová, laurová, arachová.....
- Minoritné – menej ako 1 %. Napr: octová, linolénová...
Delenie podľa nasýtenia:
- Nasýtené
a) Nízko uhlikaté: C4 – C10 (maslová, kaprónová, kaprylová, kaprinová), vysoký obsah – 7 – 9 %, dávajú tuku typickú vôňu a chuť, spôsobujú tuhú konzistenciu masla, syntetizujú sa v mliečnej žľaze
b) Stredne uhlikaté: C12 – C18 (laurová, palmitová, steárová), pochádzajú z lipidov prítomných v krvi (teda tukov krmiva), čiastočne sa syntetizujú, spôsobujú roztierateľnú konzistenciu masla
- Nenasýtené: olejová (v lete až 4,5%), linolová, linolénová, arachidonová = esenciálne MK, pochádzajú z krmiva, spôsobujú mäkkú konzistenciu masla
(konjugovaná kyselina linolová) CLA
→ tvorí sa v bachore prežúvavcov
→ prikrmovanie dojníc semenami repky, ľanovým olejom
→ antisklerotické, antikarcinogénne účinky, imunita
→ cis 9, trans 11
Fosfolipidy: glycerol, MK, esterovo viazaná H3PO4. Typy: lecitín – α, β (pôsobí ako emulgátor, má hydrofilnú a hydrofóbnu skupinu, vysoký obsah je v odstredenom mlieku a cmare), kefalín, fosfatidylserín.
Cerobrozidy – sfingozín, MK, cukor (galaktóza)
Steroly – napr. cholesterol (mlieko – 0,05%, maslo – 0,11 – 0,20%). Prekurzor rastových, pohlavných hormónov, 7-dehydrocholesterolu. Dôležitý pre syntézu bunkových membrán.
Látky sprevádzajúce mliečny tuk:
- Karotenoidy - α, β – karotén (vitamín A)
- Cudzorodé látky: pesticídy (DDT, HCH, Eldrin, PCB) – vylučovanie od 3 do 170 dňa, kovy (Cu, Cd, Hg, Pb, Fe)
Tukové guľôčky: veľkosť 0,1 – 20 µm
- Kravské 2 – 4 µm
- Kozie 2 µm + neobsahuje AGLUTINÍN!! (spája T.G. do väčších celkov)
- Ovčie 4 - 6 µm
Skladajú sa z jadra (tekuté, tvoria ho tekuté acylglyceroly, ktoré obsahujú
nenasýtené a stredne uhlikaté MK. Po obvode jadra sa nachádzajú tuhé
vykryštalizované acylglyceroly obsahujúce TMK, vitamíny, karotenoidy,
cerebrozidy a steroly) a obalu
(na jadro nasadá sekundárna vrstva
– fosfolipidová – vnútorná. Fosfolipidy sú lipofilnou časťou orientované
k jadru a hydrofilnou orientované k obvodu. Nachádzajú sa tu aj
vosky, steroly, heterolipidy a cerebrozidy; vonkajšia vrstva – primárna – je proteínová. Obsahuje
minoritné membránové bielkoviny. Nachádzajú sa v nej enzými natívna lipáza
a natívna xantýnoxidáza → sú nežiadúce. Zároveň sa tu nachádzajú aj kovy
Fe, Cu. Tie majú negatívny dopad, lebo podporujú autooxidáciu tukov. Na túto
vrstvu sa viaže tekutý obal vody.)
Rozklad mliečneho tuku: (chemické vlastnosti) Ich pôsobenie sa prejavuje hlavne v hydrolytických a oxidačných pochodoch rozkladu mliečneho tuku.
· Hydrolýzu mliečneho tuku charakterizuje rozklad na voľné mastné kyseliny a glycerol. Spôsobujú ho 1ipolitické enzýmy natívneho ale predovšetkým mikrobiálneho pôvodu. Hydrolýzu sprevádza zápach, hlavne po kyseline maslovej. Zásady štiepia mliečny tuk podobne, ale s uvoľnenými mastnými kyselinami tvoria odpovedajúcu soľ - mydlá. Kyseliny pôsobia na tuk len v koncentrovanej forme.
· Oxidačné procesy rozkladu mliečneho tuku charakterizuje najprv vznik glycerolu a mastných kyselín, ktoré sa ďalej oxidujú (atóm uhlíka) cez oxykyseliny na ketokyseliny, z ktorých vznikajú metylketony. Tieto chuťové a pachové zmeny tuku predstavujú tuchnutie.
Disperzia a štruktúra tukových guľôčok - Mliečny tuk sa nachádza v mlieku v podobe tukových guľôčok v množstve 30 až 60 g v 1 litri, veľkých 0,1 a2 22 µum a ich početní v 1l dosahuje podľa tukovosti mlieka 2-4 miliárd. Väčšina tukových guľôčok má priemer okolo 2 – 4 µm a tuk v 1 litri plnotučného mlieka dosahuje plochu do 120 m2. Veľkosť tukových guľôčok má praktický význam, lebo vplýva na výťažnosť smotany a masla. Pretože mliečny, tuk má nižšiu hustotu ako mlieko, vystupuje k jeho povrchu, vytvára vrstvu bohatú na tuk, hovorí sa, že sa usadzuje smotana. Keď sa táto vrstva z mlieka zoberie, získa sa smotana. Inokedy je záujem, aby sa na mlieku smotana neusadzovala a tukové guľôčky sa rozbíjajú.
Hustota – je pri 20 0C 930 kg*m-3.
Index lomu mliečneho tuku je pri 25 0C_je 1,457 až 1,463, refrakcia Zeissovým ponorným refraktrometrom pri 40 0C 41,6 - 44,4. Je väčšia pri zvýšenom obsahu nenasýtených mastných kyselín.
Teplota tuhnutia udáva teplotu pri ktorej prechádza tuk z tekutého do pevného stavu. Teplota tuhnutia mliečneho tuku kolíše v rozpätí od 17 do 24 0C. Pri chladení tekutý tuk kryštalizuje.
/
Teplota topenia vyjadruje teplotu, pri ktorej, tuk prechádza z pevného do tekutého stavu. Pri mliečnom tuku je to 27 - 40 0C a je závislá od obsahu tekutých a tuhých mastných kyselín. Táto vlastnosť mliečneho tuku má veľké uplatnenie pri frakcionácii tuku, keď sa pri určitej teplote (5 - 30 0C) dlhšiu dobu udržuje pretopený mliečny tuk, vtedy sa oddelí tekutá časť od tuhej. Získané frakcie sa môžu využiť pri výrobe masla so želanou konzistenciou, majonéz atď.